Centrum Transferu Technologii Uniwersytet Rzeszowski

L1_P1 950_246 Dach1 CMK_950_246 Dach2 L1_P1 950_246 Farad Dach3 L5_214_950_246 Rymanw Instalacja OZE dach PKEO EPR Jajo1 Komora BE Komp Lab_nn Lab1 Laser Panorama SEM Elektron Lamp Mikr Opt RTG Spec Thermo Tok

Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą, Prorektor ds. Infrastruktury i Współpracy z Gospodarką oraz Dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Transferu Technologii zapraszają opiekunów kół naukowych wraz ze studentami na spotkanie z przedstawicielami Banku Światowego poświęcone tworzeniu kreatywnej przestrzeni ProtoLab w Rzeszowie.

 

Spotkanie odbędzie się w dniu 3 marca 2017 roku

w dużej Auli budynku A0 przy ulicy Pigonia 1 o godzinie 10:00

Ze względu na dużą wagę spotkania prosimy o niezawodne przybycie opiekunów kół naukowych wraz ze studentami.

 

Celem działań podjętych przez Bank Światowy w Województwie Podkarpackim jest pomoc w intensyfikacji komercjalizacji rezultatów prac B+R przez zaprojektowanie Regionalnego Centrum Transferu Technologii (RCTT). RCTT ma wspierać uczelnie w komercjalizacji badań naukowych oraz ułatwiać nawiązywanie komercyjnej współpracy z przedsiębiorcami. Jednym z elementów tworzonego RCTT jest stworzenie interdyscyplinarnej prototypowni – ProtoLabu, który będzie się mieścił w dedykowanej przestrzeni lub budynku. Studenci rzeszowskich uczelni mieliby możliwość rozwijać tam i testować swoje pomysły, eksperymentować i jednoczenie uczyć się prostych technik obróbki na nieskomplikowanych urządzeniach (druk 3D, elektronika, powłoki, oświetlenie itp.). W ProtoLabie przewidziane są między innymi: tematyczne warsztaty wyposażone w prosty sprzęt, wspólna przestrzeń dla integracji i interakcji między studentami (i kadrą naukową), pokoje do pracy grupowej.
ProtoLab jest pomysłem, który sprawdza się zarówno na wiodących europejskich uczelniach, takich jak Aalto University, który stworzył Aalto Design Factory (Finlandia), University of Leuven (Belgia), jak i w Polsce - Politechnika Gdańska. Prototypownia zachęca studentów do realizowania własnych pomysłów i testowania nowych rozwiązań w obszarach technologicznych oraz społecznych. Ponadto ProtoLab tworzy platformę potencjalnej współpracy między przedsiębiorstwami, sektorem publicznym i studentami w celu rozwiązywania problemów i zagadnień, z którymi te podmioty się zmagają.
ProtoLab ma być przestrzenią przeznaczoną dla studentów i współtworzoną przez studentów. W celu zaprojektowania go zgodnie z oczekiwaniami środowiska studenckiego chcielibyśmy spotkać się z kołami i organizacjami studenckimi oraz kadrą współpracującą z kołami. Podczas spotkania przedstawimy wstępną wizję ProtoLabu, wysłuchamy komentarzy oraz sprawdzimy poziom zainteresowania studentów takim rozwiązaniem. Zależy nam na poznaniu opinii studentów, ich potrzeb oraz możliwości potencjalnego zaangażowania się w tworzenie przestrzeni, jaką jest ProtoLab.


NAUKA DLA BIZNESU

PRZEDSIĘBIORCO!

 

Poszukujesz innowacyjnych rozwiązań?
Chcesz udoskonalić procesy produkcyjne w swojeje firmie?
Szukasz pomysłów na rozwój swojego biznesu?
Chcesz rozpocząć badania?

 

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

WYPEŁNIJ FORMULARZ ZGŁOSZENIA!

Oferta UCTT

Centra badawcze na UR

Programy wsparcia prac B+R

Platformy wsparcia TT

UCTT

Linki

Patenty UR

Pojemnik do przechowywania owoców przedłużający ich przydatność do konsumpcji

P.401126 Przedmiotem wynalazku jest pojemnik do przechowywania owoców przedłużający ich przydatność do konsumpcji, zwłaszcza jabłek, gruszek czy jeżyn. Dotychczas znanym sposobem przechowywania owoców w celu przedłużenia ich żywotności i przydatności do konsumpcji jest zastosowanie komór chłodniczych o ustalonej optymalnej temperaturze oraz kontrolowanej atmosferze. Wadą tego sposobu jest jego wysoki koszt, możliwość zastosowania jedynie w dużych przechowalniach, jak również występująca szkodliwa dla człowieka atmosfera obniżonego tlenu. Pojemnik, będący przedmiotem wynalazku, dzięki swojej konstrukcji posiada możliwość pełnej neutralizacji wpływu ziemskiego pola magnetycznego w strefie wewnętrznej jego korpusu. Pozwala to na przedłużenie przydatności do konsumpcji oraz wysokiej jakości handlowej złożonych w nim owoców. Dodatkowo pojemnik jest urządzeniem mobilnym i może być wykorzystany w każdym gospodarstwie domowym z uwagi na swoje niewielkie gabaryty. Nie wpływa negatywnie na środowisko oraz może być wykorzystany w połączeniu ze stosowaniem obniżonej temperatury oraz kontrolowanej atmosfery, które są charakterystyczne dla dużych przechowalni.

Urządzenie do magnetostymulacji owoców i warzyw zmiennym polem magnetycznym

W.121551 Przedmiotem wzoru użytkowego jest urządzenie służące do magnetostymulacji owoców i warzyw zmiennym polem magnetycznym, co przyczynia się do znacznej poprawy ich jakości. Wzór zawiera m.in. szczegółowy opis budowy urządzenia, które może być mobilne i praktycznie bezobsługowe, co znacznie obniża koszty ewentualnej instalacji nawet wielu takich urządzeń. Dodatkowo urządzenie to jest uniwersalne i może być stosowane do różnego typu owoców i warzyw. Wykazuje również brak negatywnego wpływu na środowisko przyrodnicze. Praktyczne przetestowanie urządzenia na plantacjach truskawek oraz jabłek pozwoliło na stwierdzenie poprawy jakości owoców w czasie ich wzrostu i dojrzewania, zwłaszcza podniesienie walorów smakowych.

Najczęściej czytane

Odsłon artykułów:
217068