Centrum Transferu Technologii Uniwersytet Rzeszowski

L1_P1 950_246 Dach1 CMK_950_246 Dach2 L1_P1 950_246 Farad Dach3 L5_214_950_246 Rymanw Instalacja OZE dach PKEO EPR Jajo1 Komora BE Komp Lab_nn Lab1 Laser Panorama SEM Elektron Lamp Mikr Opt RTG Spec Thermo Tok

Prezentowana tematyka dotyczy napędów mobilnych maszyn roboczych, a także napędów pojazdów samochodowych. Każda mobilna maszyna robocza, czy pojazd samochodowy w swoim układzie przeniesienia napędu posiada skrzynię przekładniową (może to być klasyczna skrzynia przekładniowa, albo skrzynia przekładniowa power shift). 

W nowych rozwiązaniach konstrukcyjnych układów napędowych stosuje się skrzynie przekładniowe power shift, które charakteryzują się lepszymi wskaźnikami eksploatacyjnymi w porównaniu do skrzyń przekładniowych klasycznych. Badania testowe firmy VOLVO wykazały, że samochody ciężarowe wyposażone w skrzynie przekładniowe power shift zużywają o 8% mniej paliwa na 100 km, aniżeli samochody mające w swoim układzie napędowym klasyczne skrzynie przekładniowe. 


Proponowane rozwiązanie:

projektowanie skrzyń przekładniowych power shift bazujące na doświadczeniu w zakresie obliczeń geometrycznych i wytrzymałościowych kół zębatych, uwzględniające równocześnie właściwości materiałowe i stosowane technologie obróbki mechanicznej i obróbki cieplnej. W obliczeniach projektowych stosuje się optymalizację  wielokryterialną, dającą możliwości wzrostu trwałości eksploatacyjnej układów napędowych.

 

Odniesienie do Krajowych Inteligentnych Specjalizacji

KIS 9. Rozwiązania transportowe przyjazne środowisku


NAUKA DLA BIZNESU

PRZEDSIĘBIORCO!

 

Poszukujesz innowacyjnych rozwiązań?
Chcesz udoskonalić procesy produkcyjne w swojeje firmie?
Szukasz pomysłów na rozwój swojego biznesu?
Chcesz rozpocząć badania?

 

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

WYPEŁNIJ FORMULARZ ZGŁOSZENIA!

Oferta UCTT

Centra badawcze na UR

Programy wsparcia prac B+R

Platformy wsparcia TT

UCTT

Linki

Patenty UR

Pojemnik do przechowywania owoców przedłużający ich przydatność do konsumpcji

P.401126 Przedmiotem wynalazku jest pojemnik do przechowywania owoców przedłużający ich przydatność do konsumpcji, zwłaszcza jabłek, gruszek czy jeżyn. Dotychczas znanym sposobem przechowywania owoców w celu przedłużenia ich żywotności i przydatności do konsumpcji jest zastosowanie komór chłodniczych o ustalonej optymalnej temperaturze oraz kontrolowanej atmosferze. Wadą tego sposobu jest jego wysoki koszt, możliwość zastosowania jedynie w dużych przechowalniach, jak również występująca szkodliwa dla człowieka atmosfera obniżonego tlenu. Pojemnik, będący przedmiotem wynalazku, dzięki swojej konstrukcji posiada możliwość pełnej neutralizacji wpływu ziemskiego pola magnetycznego w strefie wewnętrznej jego korpusu. Pozwala to na przedłużenie przydatności do konsumpcji oraz wysokiej jakości handlowej złożonych w nim owoców. Dodatkowo pojemnik jest urządzeniem mobilnym i może być wykorzystany w każdym gospodarstwie domowym z uwagi na swoje niewielkie gabaryty. Nie wpływa negatywnie na środowisko oraz może być wykorzystany w połączeniu ze stosowaniem obniżonej temperatury oraz kontrolowanej atmosfery, które są charakterystyczne dla dużych przechowalni.

Urządzenie do magnetostymulacji owoców i warzyw zmiennym polem magnetycznym

W.121551 Przedmiotem wzoru użytkowego jest urządzenie służące do magnetostymulacji owoców i warzyw zmiennym polem magnetycznym, co przyczynia się do znacznej poprawy ich jakości. Wzór zawiera m.in. szczegółowy opis budowy urządzenia, które może być mobilne i praktycznie bezobsługowe, co znacznie obniża koszty ewentualnej instalacji nawet wielu takich urządzeń. Dodatkowo urządzenie to jest uniwersalne i może być stosowane do różnego typu owoców i warzyw. Wykazuje również brak negatywnego wpływu na środowisko przyrodnicze. Praktyczne przetestowanie urządzenia na plantacjach truskawek oraz jabłek pozwoliło na stwierdzenie poprawy jakości owoców w czasie ich wzrostu i dojrzewania, zwłaszcza podniesienie walorów smakowych.

Najczęściej czytane

Odsłon artykułów:
217999

Odwiedza nas 34 gości oraz 0 użytkowników.