Centrum Transferu Technologii Uniwersytet Rzeszowski

L1_P1 950_246 Dach1 CMK_950_246 Dach2 L1_P1 950_246 Farad Dach3 L5_214_950_246 Rymanw Instalacja OZE dach PKEO EPR Jajo1 Komora BE Komp Lab_nn Lab1 Laser Panorama SEM Elektron Lamp Mikr Opt RTG Spec Thermo Tok

Prezentowana tematyka dotyczy napędów mobilnych maszyn roboczych, a także napędów pojazdów samochodowych. Każda mobilna maszyna robocza, czy pojazd samochodowy w swoim układzie przeniesienia napędu posiada skrzynię przekładniową (może to być klasyczna skrzynia przekładniowa, albo skrzynia przekładniowa power shift). 

W nowych rozwiązaniach konstrukcyjnych układów napędowych stosuje się skrzynie przekładniowe power shift, które charakteryzują się lepszymi wskaźnikami eksploatacyjnymi w porównaniu do skrzyń przekładniowych klasycznych. Badania testowe firmy VOLVO wykazały, że samochody ciężarowe wyposażone w skrzynie przekładniowe power shift zużywają o 8% mniej paliwa na 100 km, aniżeli samochody mające w swoim układzie napędowym klasyczne skrzynie przekładniowe. 


Proponowane rozwiązanie:

projektowanie skrzyń przekładniowych power shift bazujące na doświadczeniu w zakresie obliczeń geometrycznych i wytrzymałościowych kół zębatych, uwzględniające równocześnie właściwości materiałowe i stosowane technologie obróbki mechanicznej i obróbki cieplnej. W obliczeniach projektowych stosuje się optymalizację  wielokryterialną, dającą możliwości wzrostu trwałości eksploatacyjnej układów napędowych.

 

Odniesienie do Krajowych Inteligentnych Specjalizacji

KIS 9. Rozwiązania transportowe przyjazne środowisku


NAUKA DLA BIZNESU

PRZEDSIĘBIORCO!

 

Poszukujesz innowacyjnych rozwiązań?
Chcesz udoskonalić procesy produkcyjne w swojeje firmie?
Szukasz pomysłów na rozwój swojego biznesu?
Chcesz rozpocząć badania?

 

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

WYPEŁNIJ FORMULARZ ZGŁOSZENIA!

Oferta UCTT

Centra badawcze na UR

Programy wsparcia prac B+R

Platformy wsparcia TT

UCTT

Linki

Patenty UR

Sposób poprawy jakości owoców poprzez stosowanie magnetostymulacji

P.399412 Sposób, będący przedmiotem wynalazku, jest wykorzystywany zwłaszcza do poprawy jakości jabłka, truskawki, czy pomidora. Charakteryzuje się tym, że co najmniej miesiąc przed potencjalnym terminem zbioru owoce poddaje się działaniu pola magnetycznego o zadanej indukcji i częstotliwości w minimum 3 cyklach. Czas stymulacji podczas jednego cyklu oraz przerwy między cyklami zostały dokładnie określone. Efektem poddania owoców magnetostymulacji zgodnie z wynalazkiem jest zwiększona synteza cukrów prostych oraz pozytywna zmiana proporcji glukozy i fruktozy względem siebie. Umożliwia to uzyskanie ekologicznego plonu o poprawnej jakości, bez konieczności stosowania dodatkowych nawozów. Dotychczas nie znane są prace określające parametry pola magnetycznego pozwalające na poprawę plonów oraz odnoszące się w bezpośredni sposób do problemu stymulacji magnetycznej owoców w czasie ich dojrzewania i wzrostu.

Urządzenie do magnetostymulacji owoców i warzyw zmiennym polem magnetycznym

W.121551 Przedmiotem wzoru użytkowego jest urządzenie służące do magnetostymulacji owoców i warzyw zmiennym polem magnetycznym, co przyczynia się do znacznej poprawy ich jakości. Wzór zawiera m.in. szczegółowy opis budowy urządzenia, które może być mobilne i praktycznie bezobsługowe, co znacznie obniża koszty ewentualnej instalacji nawet wielu takich urządzeń. Dodatkowo urządzenie to jest uniwersalne i może być stosowane do różnego typu owoców i warzyw. Wykazuje również brak negatywnego wpływu na środowisko przyrodnicze. Praktyczne przetestowanie urządzenia na plantacjach truskawek oraz jabłek pozwoliło na stwierdzenie poprawy jakości owoców w czasie ich wzrostu i dojrzewania, zwłaszcza podniesienie walorów smakowych.

Najczęściej czytane

Odsłon artykułów:
142502

Odwiedza nas 83 gości oraz 0 użytkowników.